Wynajem osuszaczy
Podłogi drewniane powinno się montować wyłącznie na wylewce o odpowiedniej wilgotności. Zakłada się, że poziom wilgotności jastrychu cementowego nie powinien przekraczać 2% CM, a poziom wilgotności jastrychu anhydrytowego powinien być niższy niż 0,5% CM. Podane dane dotyczą podłoży bez systemu ogrzewania podłogowego – jeśli w podłodze znajduje się tego typu instalacja należy uwzględnić odpowiednio niższe parametry dla maksymalnego poziomu wilgotności jastrychu. Dla jastrychu cementowego będzie to 1,8% CM, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3% CM.
Jeśli wilgotność jastrychu jest wyższa od zakładanej, należy przed położeniem podłóg drewnianych skupić się na osuszaniu wylewki. Jastrych można oczywiście pozostawić, by wysechł w sposób naturalny, wietrząc pomieszczenie jak najczęściej, jednak proces ten jest zdecydowanie bardzo czasochłonny i zwykle trwa nawet 60 dni. Skutecznym, choć jednocześnie nadal dość długotrwałym sposobem na osuszanie jastrychu są osuszacze. Można wykorzystać je nie tylko do usuwania wilgoci z podłoża, ale również ze świeżych tynków. Dzięki osuszaczom można uzyskać odpowiedni poziom wilgotności wylewki, bez konieczności dodatkowych prac, jednak trzeba tu uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tego typu sposób osuszania, choć szybszy niż osuszanie naturalne, nadal wymaga czasu. Jeśli czasu tego nie mamy, zdecydowanie lepszym (szybszym) rozwiązaniem będą membrany przeciwwilgociowe.
Zasada działania osuszacza jest prosta, jednak by jego praca była efektywna, należy dopilnować odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy zamknąć wszystkie okna oraz drzwi. Czasem konieczne jest również odizolowanie kurtyną całego piętra od pozostałej części budynku. Wszystko to ma na celu uzyskanie jak najniższej wilgotności powietrza, dzięki czemu łatwiej będzie „wyciągać” wilgoć z jastrychu, czy też tynków. Osuszacz działa tak, że para wodna z pomieszczenia jest w urządzeniu ochładzana do temperatury poniżej punktu rosy, dzięki czemu skrapla się. Suche powietrze (o temperaturze zwykle o 3-8°C większej) wdmuchiwane jest ponownie do pomieszczenia, a skroplona woda odprowadzana jest do zbiornika lub kanalizacji.
Zastosowanie osuszaczy do zmniejszenia poziomu wilgotności jastrychu jest metodą zdecydowanie bardziej ekonomiczną oraz skuteczniejszą od samego ogrzewania i wentylacji pomieszczeń. Co więcej – tego typu metoda pozwala również zapobiec, lub maksymalnie zminimalizować prawdopodobieństwo przebarwiania powierzchni i pękania ścian, które są charakterystyczne dla osuszania gorącym powietrzem.
Parkiet Studio oferuje wynajem nowoczesnych osuszaczy, których praca jest energooszczędna, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej wydajności – także w niższych temperaturach.