Do jakiego wnętrza jasna podłoga, a do jakiego ciemna?
Czy wybrać podłogę ciemną czy podłogę jasną?
To pytanie powinniśmy zadać sobie już na samym początku projektowania i aranżowania domu, mieszkania czy każdego wnętrza. Podłogi nie wymieniamy zbyt często. Jest to nasza baza, podstawa do której będziemy dobierali kolory ścian, drzwi, meble i wszelkie dodatki. Postaramy się przedstawić zalety i wady podłóg jasnych i podłóg ciemnych oraz jak ten wybór determinuje pozostałe decyzje i wpływa na charakter wnętrza.
Wybieramy ciemną podłogę. Jakie ma wady, a jakie zalety?
Ciemne podłogi przede wszystkim optycznie pomniejszają wnętrze. Powinny więc być wybierane głównie do dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeń. Sprawiają jednak, że wnętrze staje się przytulniejsze i, cieplejsze. Zwolennicy ciemnych podłóg twierdzą, że mają w sobie więcej „charakteru”, czyli takiej zadziorności, szlachetności. Idealnie w zestawieniu z takimi podłogami wyglądają wszelkie meble i dodatki wykonane z metalu, szkła, kamienia, a nawet wikliny. Meble powinny mieć geometryczne, regularne kształty. Wnętrza z ciemną podłogą mają w sobie coś eleganckiego. Jeśli lubimy styl angielski, kolonialny czy glamour – to będą one idealne. Również świetnie wpasowują się w styl vintage.
Ciemne podłogi lubią praktycznie każdy kolor ścian. No, może tylko czysta, niezłamana biel będzie się nieco „gryzła” z taką podłogą. Takie wnętrze może nieco męczyć. Świetne natomiast będą wszelkie ciepłe kolory, na przykład beże. Można pokusić się również o położenie nieco odważniejszego, mocnego koloru na jednej ścianie.
Częstym zarzutem jest to, że na ciemnych podłogach bardziej widać kurz, zadrapania i rysy. Uważamy, że jest to opinia niezasłużona. Wystarczy przecież wybrać podłogę postarzaną, która z założenia posiada pewne niedoskonałości, eksponuje naturalne ułożenie słojów i sęków.
Wybieramy jasną podłogę. Jakie ma wady, a jakie zalety?
Wybór jasnej podłogi jest zawsze bezpieczniejszy i bardziej zachowawczy. Prawdopodobieństwo, że będzie źle wyglądać jest naprawdę niewielkie. Jasne podłogi optycznie powiększają wnętrze. Idealnie pasują więc do małych, słabo oświetlonych pomieszczeń. Jasne podłogi pasują do każdego niemal stylu, ale przede wszystkim są idealne do stylu skandynawskiego, rustykalnego i prowansalskiego. Meble przy takiej podłodze mogą mieć prostą czystą formę. Należy jedynie zwracać uwagę na to, żeby nie były zbyt jasne, monotonne, ponieważ całe wnętrze będzie wówczas mdłe. W takim przypadku warto przełamać tę jednolitość jakimiś kolorowymi, odcinającymi się akcentami w postaci dodatków, zasłon, poduszek na sofie. Z kolei meble ciemne, ciężkie, sprawią, że podłoga nam się nieco „zapadnie”. Jeśli zdecydujemy się na ustawienie ciemnych mebli na jasnej podłodze to dobierzmy takie, które mają lekką, finezyjną linię. Nie są zbyt ciężkie i nie będą przytłaczać.
Ściany w pomieszczeniach z jasną podłogą mogą być zarówno ciemne jak i jasne. Jasne ściany oczywiście rozświetlą nam wnętrze, powiększą je optycznie. Ciemne ściany z kolei dodadzą nieco wyrazistości. Możemy pokusić się o przełamanie, malując jedną ze ścian na mocniejszy, bardziej intensywny kolor lub złamaną szarość, która jest ostatnio bardzo często stosowana. Naprawdę mamy tutaj duże pole do popisu i możemy popuścić wodze fantazji.
Podsumowując: przy wyborze podłogi należy zawsze pamiętać, że jest to wybór na lata. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, gustem i wizją tego jak pomieszczenie będzie wyglądało w przyszłości i jakie jest jego przeznaczenie. Ważne są także uwarunkowania architektoniczne, takie jak wielkość, położenie, oświetlenie. Aktualnie wybór jest bardzo szeroki i z pewnością można znaleźć idealny kolor, odcień, rodzaj podłogi i gatunek drewna. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości to warto skonsultować się z naszym doradcą.