NA CZYM POLEGA JAKOŚĆ MONTAŻU?
Drewniana podłoga jest ozdobą każdego wnętrza. Jednak tylko prawidłowy montaż tych produktów przeprowadzony przez parkieciarzy z doświadczeniem da nam gwarancję, że będziemy mogli cieszyć się ich naturalnym pięknem przez długie lata. W czym tkwi jakość montażu? Zwrócimy na to uwagę poprzez, krótkie rozwinięcie poniższych punktów:
1. Rzetelne pomiary potrzebnego materiału.
Czy do pomiaru wystarczy nam podstawowa wiedza z matematyki czy sam projekt mieszkania? Jedno i drugie oczywiście bardzo się przyda, ale parkieciarze Parkiet Studio podczas wizyty u Klienta uwzględnią dokładna ilość materiału w odniesieniu do przyjmowanego zapasu oraz jak i do układu pomieszczeń. Ta analiza pozwala na optymalizację i dostosowanie potrzebnej do zamówienia podłogi. Rozwiązuje to Klientowi problem zbyt małej ilości co wydłuża wtedy realizację, lub nadmiernego zapasu co zwiększa koszty inwestora.
2. Wnikliwa ekspertyza podłoża / wylewki.
Aby podłoga była stabilna i solidnie zamontowana trzeba dokonać oględzin elementu znajdującego się pod nią - mowa o posadzce. Należy skrupulatnie ocenić jej twardość, wilgotność oraz równość podłoża. Podczas pomiaru technik sprawdza czy posadzka ma odpowiednie dylatacje, czy nie widać na niej pęknięć oraz ustala z inwestorem czy konieczna jest naprawa zastanego jastrychu. Doświadczony fachowiec dobierze również odpowiedni grunt oraz klej, które należy dobrać do mierzonej posadzki. Taka wizyta wymaga posiadania odpowiednich narzędzi jak presomess czy mierniki wilgotności.
3. Konsultacja z klientem co do sposobu / kierunku ułożenia.
Kierunek układania podłogi jest bardzo ważnym, a jednocześnie często niedocenianym aspektem. Głównie od tego zależy ostateczny efekt wizualny w pomieszczeniach oraz ilość odpadu, który zostanie po zamontowaniu podłogi. Doświadczenie parkieciarze, doradzą podczas konsultacji z klientem na jakie kwestie należy zwrócić uwagę a są nimi np.: kierunek i kąt padania światła, wielkość pomieszczeń oraz tzw. "przechodzenie" wzoru z poszczególnych pomieszczeń i ich wpływ na całą kompozycję podłogi.
4. Umiejętność właściwego rozplanowania wzoru.
Gdy już wybraliśmy czy naszą podłogą będzie deska, jodełka czy parkiet, kluczowe staje się rozplanowanie kierunku układania podłogi i wybranie odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia montażu. Na przykład cofanie jodełki i układanie jej od tyłu jest bardzo trudne i nie zawsze zakończy się zamierzonym efektem, dlatego warto jest postawić na fachowców którzy z wyprzedzeniem wiedzą jak i gdzie będzie w poszczególnych pomieszczeniach przebiegał wzór.
5. Umiejętność selekcji elementów.
Ważnym, elementem rzemiosła jest umiejętność oceny jakości desek. Parkieciarz z odpowiednim doświadczeniem widzi zdecydowanie więcej cech drewna, nawet takich które są dla laika wręcz niezauważalne. Drewno jest produktem naturalnym i czasem może trafić się drobny defekt w pojedynczych elementach. Poza tym odpowiednie dobranie kolorystyczne desek jest również ważną rzeczą. Oczywiście w większości przypadków deski układa się naturalnie bez dobierania ale czasem klienci mają pewne wskazania i wytyczne aby pogrupować deski według ich właściwości wizualnych. Taki podział umożliwia zamontowanie podłogi zgodnie z oczekiwaniami klienta.
6. Optymalne wykorzystanie materiału.
Dla doświadczonego parkieciarza nawet niewielki fragment deski który pozostał po cięciu, może zostać wykorzystany jako istotny element kolejnego rzędu układanej podłogi. Można też ułożyć go przy ścianach czy w miejscach mało widocznych. Dzięki pełnemu wykorzystywaniu materiału klient nie jest narażony na dodatkowe koszty.
7. Ogromna waga drobnych szczegółów
Prawidłowego zamontowana podłoga to jedno, ale jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach. Kluczowe są oczywiście takie detale jak docięcia, łączenia i wypełnienia. Precyzyjna obróbka kanałów grzewczych, floorboxów oraz pasowanie z płytkami heksagonalnymi również nie stanowi dla nas problemu. To właśnie takie elementy pokazują prawdziwy kunszt wykonawcy i choć na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne to po dokładniejszym spojrzeniu na efekt końcowy tworzą dopełnienie całej pracy.
8. Dbanie o mienie Klienta.
Oprócz podłogi na inwestycji znajduje się wiele innych bardzo wartościowych elementów wyposażenia wnętrza na które trzeba uważać. Nasi parkieciarze przykładają ogromną wagę do tego by przy zazwyczaj obszernej przestrzeni swojej pracy niczego nie uszkodzić. Jeżeli jest taka potrzeba zabezpieczają odpowiednie elementy lub wskazują klientowi co należy usunąć z przestrzeni montażowej. Zawsze sprzątają swoje stanowisko pracy, które również musi być odpowiednio przygotowane.
9. Rozwiązywanie problemów podczas prac.
Sytuacje gdy podłoga drewniana ma połączyć się z płytką (czasem nawet o nieregularnych kształtach) i występuje między nimi różnica poziomów z uwagi na błąd glazurnika, zawsze może się zdarzyć. Solidny parkieciarz będzie w stanie poradzić sobie z tego typu problemami poprzez podniesienie deski lub skrupulatne docięcie jej tak aby nie występowały nierówności i przestawanie elementów. To tylko jedna z wielu sytuacji, która może niespodziewanie pojawić się podczas prowadzenia prac i trzeba znaleźć szybkie rozwiązanie. To otwiera pole do działania osobom z odpowiednim doświadczeniem.